W roku akademickim 2020–2021 Koło naukowe zorganizowało i uczestniczyło w następujących wydarzeniach
18 października 2020 r.
Rok akademicki rozpoczęliśmy spotkaniem – zainicjowanym przez dra Zbigniewa Wałaszewskiego – z nowymi studentkami i studentami, czyli I rokiem studiów licencjackich. Podczas spotkania on-line Justyna Grabowska (przewodnicząca Koła i pisząca te słowa) zaprezentowała prace Koła Naukowego Miłośników Sztuki z roku akademickiego 2019–2020.
7 grudnia 2020 r.
„Polska. Siła obrazu” – uczestniczyliśmy w, przeprowadzonym specjalnie dla Akademii, oprowadzaniu on-line po wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Oprowadzała p. Urszula Król z Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej. To spotkanie było bezpośrednim wynikiem podpisania umowy – z udziałem Koła – współpracy z MNW.
17 grudnia 2020 r.
„Świąteczne spotkanie z Mistrzyniami i Mistrzami” – z powodu pandemii coroczne, tradycyjne spotkanie świąteczne na Spiskiej nie mogło odbyć się w budynku Instytutu, w gronie pracownic i pracowników Akademii, osób zaprzyjaźnionych z Instytutem i Uczelnią, studentek i studentów. Zorganizowaliśmy więc wariant wirtualny. I udało się, ponieważ nareszcie mogliśmy zobaczyć się i porozmawiać – choćby on-line – w gronie większym niż na zajęciach. A tego wszystkim nam bardzo brakowało. Tematem przewodnim była publikacja opiekunki naszego Koła – dry Magdaleny Janoty-Bzowskiej, wydana nakładem wydawnictwa APS, pod tytułem „Spotkanie z mistrzem – dyskusje w obszarze sztuk pięknych”.
Podczas spotkania członkowie Koła przeczytali fragmenty rozmów z mistrzyniami i mistrzami z wymienionej książki, wzbogacając przekaz słowny prezentacją prac bohaterów publikacji. W programie przewidzieliśmy także omówienie najnowszych prac Koła oraz chwilę na swobodne rozmowy w gronie wszystkich chętnych i zebranych. Udało nam się także dołączyć do spotkania gości spoza Akademii, co – jak wiedzą wszyscy użytkownicy MS Teams – nie jest takie proste.
30 marca 2021 r.
„Historia batiku jawajskiego” – na spotkaniu on-line nasza koleżanka, studentka Instytutu Edukacji Artystycznej I roku studiów magisterskich, Anna Bajon zaprezentowała historię batiku jawajskiego. Kształtowanie się tej metody zdobnego barwienia tkanin, motywy, tradycyjne i współczesne techniki wykonywania. A także zastosowanie w tradycyjnym ubiorze jawajskim, co – w zasadzie – jest wyrafinowanym sposobem upinania i wiązania dużych płaszczyzn tkaniny.
10 kwietnia 2021 r.
„Dyplomy na bis” – Justyna Grabowska (pisząca to sprawozdanie) przedstawiła swoją pracę dyplomową artystyczną (film i dokumentacja fotograficzna) i teoretyczną. Omawiając motywy, które nią kierowały przy wyborze tematu, sposób pracy, źródła, inspiracje oraz aspekty, w których łączą się obie części dyplomu.
20 maja 2021 r.
„To jest moje życie” – spotkanie on-line z drą Małgorzatą Widomską, artystką i pedagożką. Dra Widomska bogato omówiła swoją twórczość, w tym swoje inspiracje, radości, chwilowe zniechęcenia i plany na przyszłość. Ważną częścią spotkania było przedstawienie jej najnowszych prac. Na tym spotkanie on-line gościliśmy także zainteresowane osoby spoza Akademii.
Chciałabym dodać, że wszystkie organizowane przez nas spotkania są reklamowane na profilu FB Koła, Akademii Pedagogiki Specjalnej, na stronie WWW Akademii oraz poprzez rozsyłanie zaproszeń e-mailowych do pracowników i studentów APS. Wysyłamy także zaproszenia do osób zaprzyjaźnionych z Instytutem Edukacji Artystycznej i Akademią. Forma graficzna banerów reklamowych, zaproszeń i plakatów utrzymywana jest w spójnej stylistyce a materiały są przygotowywane przez nas.
2020–2021 r.
W tym roku akademickim pracowaliśmy nad rozbudową strony internetowej – Spiska.16 (jeszcze w domenie http://spiska16.pl/, docelowo http://spiska16.asp.edu.pl/). Zaczęliśmy publikację prac dyplomowych – dokumentacji fotograficznej prac artystycznych i fragmentów prac teoretycznych. Uzupełniamy też informacje o wydarzeniach związanych z działalnością pracownic i pracowników naukowych Instytutu, absolwentek i absolwentów oraz obecnie studiujących w IEA.
2020–2021 r.
Rozszerzyliśmy (ten proces trwa nadal) swoją obecność w mediach społecznościowych, stąd założyliśmy kanał na YouTube (Spiska16 https://www.youtube.com/channel/UC61MB_WpZV2YI5V_SVhN8lQ) i profil na Instagramie (Spiska16.pl https://www.instagram.com/spiska.16/).
2020–2021 r.
Nas z profil na Facebooku (knms.spiska16, https://www.facebook.com/knms.spiska16) jest stale zasilany aktualnymi informacjami o interesujących wydarzeniach artystycznych.
Informowaliśmy i zapraszaliśmy na wystawy
Prof. Bruno Kopera (Mon Âge d’Or), Ewy Miazek (Podróże dalekie i bliskie), Iwony Demko i Bartka Jarmolińskiego (Pól żartem, całkiem serio), Marianny Rakowskiej (Line of view), prof. Marii Kiesner (Domy z papieru), Józefa Wilkonia (plenerowa wystawa rzeźb i obrazów w Koneserze), Aleksandry Śmietany (Nierównowaga), Dyplomy licencjackie 2020, prof. Pawła Jasiewicza (Gry i zabawy), Pawła Jasiewicza, Anny Klimczak, Stefana Parucha, Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej, i Agnieszki Rożnowskiej (Portret zamaskowany), Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii w MNW, Artystka. Anna Bilińska 1854–1893 w MNW, Justyny Grabowskiej (Linia życia), Bartka Jaczewskiego (Motywy baśniowe w rzeczywistości codziennej), prof. Mroczkowskiego (Koordynaty).
Namawialiśmy także do regularnego zaglądania na kanał YT Sztuka subiektywnie dry Magdaleny Janoty-Bzowskiej, odwiedzania profilu FB dla nauczycieli plastyki KANAPA Klub Aktywnego Nauczyciela Plastyki (i…) a także do zaglądania do publikacji związanych ze sztuką (m.in. magazyn Szum) i do uczestniczenia w spotkaniach i wykładach on-line.
Cykliczne spotkania
W okresie nauki zdalnej utrzymywaliśmy cykliczne (cotygodniowe) spotkania członków Koła. Służyły one nie tylko planowaniu i realizowaniu wydarzeń czy organizowaniu prac bieżących, ale także wsparciu wewnętrznemu w gronie studenckim. Ważnym elementem tej działalności było adaptowanie studentek i studentów I roku lic. do studiów w Instytucie. Staraliśmy się przekazać im trochę klimatu zajęć, pracowni i samej siedziby IEA, a także wspierać w samych studiach – na przykład ćwiczyliśmy jeden z programów do montażu wykorzystywany do realizowania prac zaliczeniowych.
Członkinie i czlonkowie Koła w roku akademickim 2020–2021
(19 studentek i studentów oraz 4 absolwentki) Patrycja Baj, Krystyna Bobowska (skarbniczka), Joanna Czerwińska, Justyna Grabowska (przewodnicząca), Bartosz Jaczewski, Marta Kalińska, Olga Lubaszka, Sylwia Piasek, Marianna Rakowska (sekretarza). W tej liczbie są nowe siły, czyli studentki i studenci I roku studiów licencjackich, z czego bardzo się cieszymy, i są to: Michał Ekiel, Kalina Kaczanowska, Adrianna Krawczyk, Aleksandra Paszko, Marta Pawłowska, Paulina Spiechowicz, Liliana Warska. Spoza IEA są z nami: Sara Lityńska, Piotr Klempnerowski i Gabriela Walczuk. Współpracują z nami też absolwentki: Sylwia Pawlak, Emilia Pułtorak, Cecylia Gębska, Karina Kaniewska
Justyna Grabowska, przewodnicząca